gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Doğal Deodorant Yapımı

 

Doğal Deodorant 

2 Çorba kaşığı badem yağı 
1 çorba kaşığı pudra 
3 damla yasemin 
Tüm malzemeleri karıştırın. 

Nane Deodorantı 

Taze nane yapraklarını elinizle küçük küçük parçalayın. 3 çorba kaşığı naneyi 2 çorba kaşığı elma sirkesine ilave edip 1 hafta dinlendirin. 1 su bardağı su ekleyip iyice çalkalayın. Karışımı teninize pamukla sürerek kullanabilirsiniz. 

Gül Kokulu Parfüm 

Ev parfümü yapmak için 1 kahve fincanını dolduracak kadar gül yaprakları yarım fincan alkol içerisinde 7 gün boyunca bekletilir. Ayrı bir yerde 1 bardak su kaynatılır ve kaynadıktan sonra içine 1 çorba kaşığı kadar portakal rendesi, 1 tatlı kaşığı nane ile 2 tane karanfil ilave edilip karışım 15 saat bekletilir. 15 saat bekleyen karışım süzülür ve 7 gün bekletilmiş olan gül sıvısı ile birbirine karıştırılır. Elde edilen ev yapımı parfüm cam kapta ve serin yerde saklanmalıdır. Kullanılacağı zaman içine 1 kapak kadar tatlı badem yağı da ilave edebilirsiniz. 

Kayan Yıldız Parfümü 


Malzemeleri: 
3 yemek kaşığı votka veya etil alkol 
10 damla sarı papatya yağı 
2 su bardağı damıtılmış saf su 
5 damla lavanta esansı 
10-12 damla kediotu yağı 

Yapılışı: Tüm yağları koyu renkli bir şişenin içine koyup yavaşça sallayarak iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı 12 ile 15 saat arasında serin ve kuru bir yerde bekleterek kokuların birbiri içinde çözünmesini sağlayın. Parfümünüz hazır. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Yağmur fısıltısı 

Malzemeleri: 
2 fincan dinlenmiş su 
3 yemek kaşığı votka 
5 damla sandal ağacı yağı 
10 damla bergamot yağı 
10 damla frenk üzümü yağı 

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp çalkalayın. Koyu renkli bir şişeye koyun. Dinlenmesi için en az 12 saat beklettikten sonra kullanın. Işık almayan serin bir yerde muhafaza edin. 

Macar Parfümü 


Malzemeleri: 
50 ml etil alkol 
12 damla limon yağı 
6 damla gül yağı 
2 damla adaçayı yağı 
15 damla biberiye yağı 
2 damla nane yağı 
2 damla lavanta yağı 

Yapılışı: Tüm yağları koyu renkli bir şişenin içine koyup yavaşça sallayarak iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı 10 saat arasında serin ve kuru bir yerde bekleterek kokuların birbiri içinde çözünmesini sağlayın. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın. (Bu parfümü 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.)