gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Gizli kalorilere dikkat!

 

Uzun zamadır rejim yapıyorum, yediğim porsiyonları da küçülttüm ama bir türlü kilo veremedim diyenlerden misiniz? Bir düşünün acaba rejim yaparken salatanıza bir kaşıktan bir şey olmaz deyip mayonez kattınız mı ya da bir bardak ne kadar kaloridir ki diyerek şarap içtiniz mi? Eğer öyleyse siz de gizli kalorilerden bihaber rejim yapanlardansınız demektir. Sadece çayınıza attığınız şekeri azaltarak ya da tereyağlı börekleri yemeyerek kilo veremezsiniz. Gizli kalorilere de dikkat etmeniz gerek!

 

 Yoğurt:  Meyveli yoğurtların yağı alınmış bile olsa içlerindeki şekerden dolayı kalorileri yüksek olabilir. Bunları almadan önce etiketlerini okuyarak kalorilerini kontrol edin.
 

 Kuruyemişler: Atıştırmak için kuruyemişlerden daha lezzetli bir şey daha var mıdır? Televizyonun karşısında film izlerken önce bir iki tane tadımlık yemeye başlarsınız ama daha sonra kendinizi tutamayıp bir avuç yerseniz. Fıstık ve fındıklar sizi hiç fark ettirmeden kendilerine esir ederler. Aslında iyi bir protein ve E vitamini kaynağı olmalarına karşın bir avuç kuru yemişte 100-200 kalori bulunur. Küçük fıstık paketlerinde bile 14 gr yağ ve 160 kalori vardır.

  

  Meyve Suları: Hazır portakal sularının en küçük ambalajında 100-200 kalori vardır. Ama bir portakalda sadece 60 kalori bulunur. Ananas ve üzüm gibi diğer meyve sularının kalorisi daha da fazladır.

 

  Alkol: Kokteyller kalori almanın hızlı yoludur. Nasıl olduğunu anlamadan bir kadehi içmiş olursunuz. Bir kadeh martinide 155 kalori vardır. Bir bardak birada 150 ve bir kadeh şarapta 80-85 kalori bulunur.

 

İçecekler: Tonik sodanın bir kutusunda içindeki şekerden dolayı 150-200 kalori vardır. Kola ve gazozların ise müthiş birer kalori kaynağı olduğunu söylemeye gerek yok. Üç tane içerseniz günlük kalori ihtiyacınıza yaklaşabilirsiniz!
 

 Kahvaltı: Güzel bir sabah kahvaltısının olmazsa olmazları arasında yer alır bir dilim kızarmış ekmek üzerine sürülmüş bal ya da marmelat. Bunlar da en az 50 kalori içerir. Kahvenize krema veya şeker ya da çayınıza bal koyuyorsanız 65 kalori daha alıyorsunuz demektir. Çayınızı tatlandırmak için sakarinleri tercih edebilir ya da şekersiz içmeye kendinizi alıştırabilirsiniz