gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Gripten Korunmanın 8 Yolu

 

Grip, soğuk havalarda en sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonu Eylül ve ekim gibi mevsim geçişlerinin yaşandığı aylarda yaygınlaşıp okulların açıldığı sırada özellikle öğrencilerde artış gösteriyor. 
 
 Ayrıca sonbaharda bu enfeksiyonların artmasının başka bir sebebi.

Gribin mevsim geçişlerinde daha çok görüldüğünü ifade eden Dr. Erol Sevim, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları, baş ve boğaz ağrıları, kuru öksürük ve aşırı halsizlikle seyreden bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu kaydetti. Dr. Sevim, "Soğuk algınlığı genellikle ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterir. Halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır ve griple kesinlikle karıştırılmamalıdır." dedi.

Sevim, gribin soğuk algınlığına göre çok ağır seyredebileceğini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ikincil enfeksiyonlara zemin hazırlayıp orta kulak iltihabı, zatürre, beyin zarı ve dokusu enfeksiyonları gibi komplikasyonlara yol açabileceğini vurguladı. Gribi önlemenin en iyi yolunun aşılanmak olduğunu belirten Erol Sevim, "Grip aşısı, bir yıl önce salgın yapan virüslerden üretilir. Yaptırmak için en uygun zaman, eylül ve ekim aylarıdır. Her yıl yeniden yapılmalıdır. Etkisi iki haftada başlar, 6 ay kadar korur. Grip aşısı, soğuk algınlığını önlemez." şeklinde konuştu. Eylülle aralık ayları arasında yapılan tek doz grip aşısının korunmada en güvenli yol olduğunu belirten Dr. Sevim, daha önce hiç aşılanmamış 10 yaş altı çocuklarda, bir ay arayla iki defa yarım doz yapıldığını ifade etti. Dr. Erol Sevim'e göre, özellikle okul ve kreş çalışanları, sağlık personeli, astım, siroz ve şeker hastalarının grip aşısı yaptırması gerekiyor. Hem grip hem de soğuk algınlığını önlemek için gereken tedbirler:

1-Ellerinizi sık sık yıkayın.

2-Burun ve gözlerinize dokunmaktan kaçının.

3-Havlu, yemek tabağı ve benzeri eşyalarınızı ayırın. (Mümkünse tek kullanımlık olsun.)

4-Dengeli beslenin.

5-Yeterli miktarda su için.

6-Hasta kişilerle temas etmeyin. Hastaysanız toplu yerlere gitmeyin.
Griplilerle aynı ortamlarda bulunmamaya dikkat edin. Bulunduğunuzda ise maske takın.

7-Sıkıntıdan uzak durmaya çalışın.

8-Düzenli spor yapın.