gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Kanser Hücrelerini 1 günde Yokeden Baharat

 

Kanser Hücrelerini 1 Günde Öldüren Baharat Kori nedir Korinin faydaları zararları kullanıdğı yerler nasıl tüketilmeli doktor tavsiyeleri Kori çeşitleri…

 

Çağımızın uzun ve zorlu bir sürece rağmen kesin tedavisi olmayan kanser hastalığı araştırmalarına göre Köri baharatında bulunan bir maddenin kanser hücrelerini öldürdüğü bildiriliyor.

 

Uzmanlara göre; köri baharatının elde edilmesinde kullanılan zerdeçalın içeriğindeki kurkumin maddesinin araştırmalarda yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğünün belirlendiği açıklanıyor.

 

Araştırma ekibi; kurkuminin kanserli hücreleri 24 saat içerisinde öldürmeye başladığını gözlemlediklerini belirtiyorlar.

Kurkumin maddesinin iyileştirici etkisi bilinmesiyle bu araştırma sonuçlarına göre kanser hastalıklarında yeni tedavilerin geliştirilmesi yönünde yardımcı olacağı belirtiliyor.

 

Zerdeçal diğer bir adıyla Hint Safranı içeriğindeki doğal kimyasal maddeler, yemek borusu kanseri tedavisinde kullanılma imkanı sağlayabileceği söyleniyor.

 

Uzmanlara göre son otuz yılda yemek borusu kanserinde neredeyse yarı yarıya artış görülmesi ise, alkol tüketimi, obezite ve reflü hastalığındaki artışa bağlı olabileceği yönünde.

 

Bileşimler; Yağ ve murrayasinin alkaloiti bulunur.

 

Uyarıcı, güçlendirici, sindirim kolaylaştırıcı, gaz giderici, bulantı önleyici etkileri olduğuna inanılır.

Yemeklerde baharat olarak kullanmak ile, bir su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı köri atıp 15 dakika bekleyip günde 2 sefer içme ile bu şifalar elde edilebilir.


Özellikle köri; tavuk dostudur. Tavuklu yemek- ızgaralarda köri, vazgeçilmez baharattır.
Özellikle Hintliler için bu bitki; vazgeçilmezdir.


Hindistan da yerel bir yemeğe köri eklemek adeta zorunluluktur.

 

Hint mutfağının vazgeçilmez baharatı olan “köri sosu”; ayrıdır.


Bu karışım; zencefil, zerdeçal, Hindistan cevizi, kakule, kişniş, kimyon, biber ve demirhindiden oluşur.

Bu sos karşım ile ilgili bir haber;
Türkiye’de tanınması pek de uzun yıllara dayanmayan Hint menşeili köri baharatı ve sosunun içindeki maddeleri ve bunların sağlığa faydalarını araştıran Harvard Üniversitesi uzmanları, bunun birçok kronik hastalığa iyi geldiğini ortaya çıkardı.


Bu alanda son 5 yılda yapılmış toplam 100 araştırmanın analiz edildiği incelemeye göre, köri tozunun temel maddelerinden olan zerdeçal ve ’curcumin’ bileşikleri, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etki yaratıyor.

 

Scientific American dergisinde yayımlanan sonuçlar, köri baharatının göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlattığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koydu. Aslında geleneksel bitkisel tedavi alanında geçmişi çok eskilere dayanan zerdeçal temelli köri tozu, eklem sorunlarına da iyi geliyor ve kanı temizliyor.
Bakteriye karşı koruyor.

 

Zerdeçal ve curcumin ayrıca antioksidan etkisiyle hücre ölümünü yavaşlatırken, bakteri ve mantarlara karşı da koruma sağlıyor. Harvard Üniversitesi bilim adamlarına göre dünyanın önde gelen ilaç devleri zerdeçal bazı ilaçlar geliştirmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

 

ANKARA – Baharatların, vücut ısısı yaratan bir doğal yağ yakma süreci oluşmasına yardımcı olduklarını belirten bilim adamları, yeşil ve siyah çayın da metabolizmayı hızlandıran benzer bir etkileri bulunduğuna işaret ediyorlar.Bu çayların içerisinde ekilen az bir kori ile kanserden bir adım daha uzak durabileceğimizde bir gerçek sağlıklı kalmak bu kadar kolay iken aman boşver demek sizi hastane önlerinde bitap edebilir.