gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Kanserden Koruyan Besinler

 

Kanserden Koruyan Besinler Neler Faydaları hangi bitki daha faydaları besin değerleri doktor tavsiyeleri nasıl tüketilmeli zararları varmı kanserden korunmak..

 

• Ananas: Ananasın içindeki ‘bromelain’ maddesi tümör hücre gelişimini doğrudan
durduruyor. Özellikle de akciğer, bağırsak, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrelerin büyümesini engelliyor

.
• Böğürtlen: İçeriğindeki eliagic asit kanserli hücrelerin ölmesini sağlıyor. Böğürtlen yaprakları da çok faydalı, çay şeklinde tüketilebilir.


• Elma: Bol miktarda kuarsetin içerir. Kanser tedavisinde, kanserden korunmada,
alerji ve kalp damar hastalıklarında yararlıdır. Günde en az 2 elma tüketin. Ancak elmayı kabuklarıyla yiyin.


• Kara üzüm: Son 10 yıl içindeki çalışmalar kara üzümün kanser önleyici rolüne işaret ediyor. Ayrıca kalp damar hastalıklarından da koruyor. Çekirdeği ve kabuğuyla birlikte yenmesi gerekiyor. Günde; 1-2 Bardak kadar tüketilebilir.


• Karpuz: A ve C vitamininden zengindir. içerdiği yararlı maddeler vücudu kansere karşı korur, toksik maddelerden arındırır.


• Kiraz: Bol miktarda flavon denen yaralı bir madde ihtiva eder. Kanser oluşumunu ve kanserin ilerlemesini engeller. Özellikle meme, cilt, akciğer ye karaciğer gibi kanser tiplerinde etkili.


• Nar: Son çalışmalar, narın kanserojen madde verilen farelerin genlerinde yüzde 30 civarında düzelme sağladığını gösteriyor. İçerdiği bazı maddeler sayesinde kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kalp sağlığını da koruyor. Bu nedenle günde 1 bardak taze sıkılmış nar suyu için ya da 2-3 tane nar yiyin,


• Yaban mersini: Vücudu kanserden koruyan enzimleri aktif hale getirerek kansere yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp krizinden de koruyor.

Bu Sebzeleri Mutlaka Tüketin

 

• Arnavut biberi: Kanserden korunmada, kansere bağlı ağrılarda, mide-bağırsak gazında, kemoterapiradyoterapinin neden olduğu ağız-boğaz yara ve ağrılarında kullanılır. Günde 5 tane taze olarak tüketin

.
• Brokoli: C vitamini, beta karoten, lif ve kalsiyum açısından çok zengindir.
Kansere karşı koruyucu maddeler içerir. Özellikle bağırsak, mesane, meme kanserlerinden korur. Çiğ yenebildiği gibi haşlanmış ya da buharda pişirilmiş olarak da tüketilir. Brokoli çoğu içerik maddesini ancak çiğ yendiğinde barındırır. Pişirme brokolinin yararını azaltabilir. Ancak haftada 2′den fazla çiğ brokoli
tüketmeyin çünkü tiroid yetmezliği oluşabilir.


• Kırmızı biber: Zengin bir C vitamini deposudur. C vitamini kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korur,


• Domates: Özellikle hafif pişmiş tüketilmesi prostat problemlerinden yüzde 40 oranından korur. Domatesin içindeki likopen akciğer, kolon, meme kanserini de engeller.


• Havuç: Günde 2 bardak havuç suyu içmek, prostat kanserine karşı yüzde 20 koruma sağlıyor. Havucun içinde beta karoten denen çok yararlı bir madde var. Beta karotenin ağız, yemek borusu ve mide kanserinde de koruyucu etkisi var.


• Kırmızı turp: Akciğer kanseri riskini azaltır, meme kanserinden korur. Bol miktarda turp salatası tüketin.


• Sarımsak: Kanserin yayılmasını durdurur. Selenyum, triptopan gibi kanser hücreleriyle savaşan maddeler içerir. Hem kansere yakalanmaktan korur hem de kanser tedavisi sırasında kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre sarımsak mide, meme, bağırsak, yemek borusu, prostat ve cilt kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve ilerlemesini engelliyor. Her gün 2-3 diş çiğ sarımsak tüketin.

Hergün 1-2 Avuç Kuru yemiş

 

• Ceviz: Omega 3 yağ asitleri içerdiği için kanserden korur. Ayrıca kalp damar hastalıklarına da iyi gelir. Günde 1 avuç ceviz yiyin.


• Ay çekirdeği: Çinko ve selenyumdan zengindir. Çinko vücutta C vitamininin emilmesini sağlar ve şifalı etkisini hızlandırır.


• Kabak çekirdeği: E vitamininden zengindir. Kanser hücrelerinin engeller ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korur.

 

Omega 3′ten Zengin Balıkları Seçin

Haftada 2 kez somon, uskumru, sardalya ve mezgit gibi omega 3 yağ asitlerinden zengin balıkları tüketmek kanserden korur. Balık meme kanserinde yayılmayı önler, bağırsak, pankreas ve prostat kanserlerinin büyümesine engel olur. Ayrıca kalp krizine karşı da koruyucudur.

 

Haftada 2 Kez Kuru Baklagil Şart

Mercimek, nohut, kuru fasulye iyi protein ve lif kaynaklarıdır. Kanserin yayılmasını önleyen anti kanser maddeler içerirler. Vücuda zarar veren maddelerle savaşır, kan dolaşımına yardımcı olurlar.

 

Her Gün Yarım Kilo Yoğurt

Evde yapılan pfobiyotik yoğurdun içindeki bakteriler vücudun en büyük dostu, kanserin en büyük düşmanıdır. Ayrıca yoğurt uzun yaşamın sırrıdır. Yoğurt özellikle kolon, mide, akciğer ve meme kanserlerine karşı koruyucudur. Kadınlarda meme fibrokistlerini de azaltıyor. Bu nedenle herkesin günde yarım kilo yoğurt tüketmesi gerekir.

 

Şifalı Baharatları Unutmayın

• Kimyon: Kimyon, dereotu tohumu ve turunçgillerin kabuğu çok; faydalıdır, L limonen denen kanser savaşçısı bir madde ihtiva eder.


• Zerdeçal: Köriye karakteristik koyu sarı rengini ve lezzetini verir. Kanser destek ürünleri içinde en güçlüsüdür. Akciğer, kolon, karaciğer, mide, meme, yumurtalık, beyin, lösemi gibi pek çok kanserde tümörlü hücrelerin büyümesini engellediği gösterilmiş. Kanserin danıarlanmasmı engeller,
kanser hücrelerini ölmeye zorlar.


• Çörek otu: Bağışıklık siteminizi güçlendirmek için günde 1 çorba kaşığı 1 çörek otu yiyin. Çörek otu vücutta mikrop veya tümörle mücadele eden Naturel Killer (NK) hücrelerinin sayılarının artmasını sağlar. Yararlı etkilerini gösterebilmesi için çörek otunu öğütüp toz şeklinde tüketin.


• Keten tohumu: Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur. Özellikle bağırsak kanserine karşı koruma sağlar, keten tohumu da öğütüldükten sonra tüketilmeli

İşte bir diger kanser savaşçıları

Lahana:  Bol miktarda yendiğinde sindirim sistemini kansere karşı korur.
Brokoli:  İçeriğindeki ´sulphoraphane´ isimli kimyasal, kanserojen maddeleri yok eder.
Sarmısak: Sarmısağa keskin kokusunu veren ´alilik sülfidler´, hücrelerin hasara uğramasını engelleyerek kansere karşı korur.


• Kırmızı ve turuncu biber: C vitamini deposu olmasının yanı sıra (yarım kırmızı biber, bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılar), içeriğindeki kansere karşı koruyucu antioksidanlar sayesinde kanserden korur.
Brezilya kestanesi: Selenyum açısından zengindir. Araştırmalar, selenyum eksikliğinin kanser ve kalp hastalıkları riskini artırdığını gösterdi.


• Domates: Domatese kırmızı rengi veren likopin maddesi, antioksidan özellik taşır. Araştırmalar, özellikle pişmiş, konserve ve sos halindeki domatesin prostat kanseri riskini azalttığını ortaya çıkardı.


•Soğan: Kan dolaşımını ve tansiyonu düzenlemenin yanı sıra, kanserden de korur.


Havuç: Antioksidan özellikli beta-karoten deposudur.


• Çilek: C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra, kanserli hücrelerin büyümesini durdurmaya yardımcı olur.


• Ayçekirdeği: Güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Kabak çekirdeği ile birlikte yendiğinde vücuda, yararlı omega-3 ve omega-6 yağları sağlar.

 

Her Gün Yeşil Çay İçin

Günde iki fincan yeşil çay tüketiminden sonra kana geçen kanser savaşçısı maddeler, kılcal damarlarla vücudun her hücresine taşınarak tümörlü hücrelerin büvumesini engeller

 

Erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise meme ve kolon kanseri çok yaygın. Sigara her türlü kanseri körüklüyor. Özellikle kolon kanserinde kırmızı et büyük risk oluşturuyor. Salam, sucuk, sosis, bunları çok seviyor olsanız bile eve haftada en fazla bir kere sokun. Kısacası bu ürünlerden uzak durun. Gerekiyorsa beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Kilo almamak, spor yapmak, yağlı gıdalar tüketmemek, alkol ve sigaradan, kırmızı etten kaçınmak gerekiyor. Hormonlu gıdalardan kaçınmak şart. Kolon kanseri olan hastaların yoğurt, yağsız beyaz peynir ve çökelek tercih etmesini istiyoruz. Kalsiyumlu gıdalar, günde bir adet 100 mg. Aspirin kullanmak koruyucu olacaktır. Risk grubundaki kadınların doğum kontrol hapı kullanmamasını öneriyoruz. Aynı kiloda kalmak için çaba gösterin. Kilolu kadınların diğer kadınlara oranla kolon ve jinekolojik kanser türleri daha fazla görülür. 

 
Kanserden korunmak için temel beslenme önerileri

• Posa bakımından zengin gıdalar tüketin(tam tahıl ürünleri, meyve, sebze, kurubaklagiller, yağlı tohumlar)
• Hazır et mamülleri gibi işlenmiş gıdalar tüketmekten kaçmak gerekir.
• Koyu yeşil yapraklı sebze ve sarı renkli sebzeleri hergün tüketin.
• Karnabahar, lahana , brokoli, brüksel lahanası tüketmeye çalışın.Ülkemizde bol miktarda bulunan karnabaharda bulunan yararlı bileşikler en az brokolidekiler kadar yararlıdır.Bu nedenle brokoli yerine karnabahar da rahatlıkla kullanılabilir.
• Sarımsak ve soğan özellikle çiğ olarak tüketilmelidir.
• Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar, az yağlı olarak tercih edilebilir.
• Alkol tüketiliyorsa ılımlı tüketilmelidir. (Ilımlı tüketim kadınlarda en fazla 1, erkeklerde ise 2 kadehtir)