gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Kolesterolü dengelemek içim elma sirkesi

 

Elma sirkesi menopoz döneminde ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengeliyor.
 
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi 3 sınıf öğrencileri, 6 ay süren bir çalışma ile elma sirkesinin menopoz döneminde ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengelediğini kanıtladılar. 

 

Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, öğrencilerin fareler üstünde çalışmalar yaparak elma sirkesinin hem menopoz döneminde, hem de diyabet hastalarında kolesterol dengeleyici olarak etkisini ortaya koyduklarını anlattı.

 

Menopoz döneminde bozulan kolesterol dengesinin elma sirkesi sayesinde dengelendiğini gördüklerine dikkati çeken Gündüzalp Saydam da, “Kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolün ve stres üzerinde elma sirkesinin olumlu etki yarattığını gözlemledik” diye konuştu.

 

Diyabet hastalarında artan kolesterol değerlerinin düşürülmesi üzerinde elma sirkesinin etkilerini araştıran öğrencilerden Zübeyir Yozgat, Şeker hastalığında dengede tutulmayan kolesterol, organlara zarar verir. Elma sirkesi uyguladığımız farelerde organların kolesterolden etkilenmediğini gördük. Şeker hastalığının yan etkilerinin organ ve dokularda oluşmadığını saptadık” dedi.

 

Ömer Ören ise elma sirkesini insanların da çok rahat bir şekilde kullanabileceklerini, ancak sirkenin tok karna ve yenilen yemeklerin binde 6′sı kadar alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ören, aksi takdirde fazla alınan sirkenin vücuda zarar verebileceğine işaret etti.