gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Meyve Kabuklarının Faydaları

 

Meyve Kabuklarının Faydaları nelerdir Hangi meyvelerin kabuğu faydalıdır kabuklu meyve çeşitleri doktor tavsiyeleri nasıl tüketilmelidir kabuklardaki vitamin..

 

 Meyveler söz konusu olduğunda ilk akla gelen sulu ve yumuşak kısmıdır. Oysa ki, insan vücudu için çok önemli antioksidanları barındıran kısmı ise meyvelerin kabuklarıdır. En bilinen meyve ve sebzelerin kabukları ve içerdiği yararlı kimyasallar şöyledir:


ELMA
Araştırmacılar elma kabuğunun, içindeki tatlı beyaz kısmına göre yüzde 87 oranda daha fazla kanser karşıtı fotokimyasal içerdiği tespit edildiğini belirtiyorlar. Elmayı kabuğu ile yemekte ve çiğnemek zorlanıyorsanız, dış yüzeyini kaplamak için kabuklarını yer fıstığı ezmesine batırarak yemeyi deneyebilirsiniz. Böylece güçlü bir protein karbonhidrat bileşimi elde etmiş olursunuz.

 

SALATALIK
Hiç kalori değeri olmayan bu yiyeceğin kabuğu, deriyi dolgunlaştıran, kırışıklığı önleyen kolajen olan silisten meydana geliyor. Silis için uzmanların tavsiye ettiği minimum bir doz yok, yalnız uzmanlar günde en az 5 mg’ın uygun olduğu açıklamasında bulunuyor. Bu da tek bir salatalığın kabuğundan alınabilecek miktara denk geliyor.
Ayrıca salatalığın organik olmasına dikkat etmek gerekiyor. Normal salatalıkların dış yüzeyi raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddelerle kaplanır, ancak organik meyve ve sebzeler orijinaldir.

 

PATLICAN
Mor renkli sebzenin kabuk kısmından bir şerit kesildiğinde üçyüz mg nasunin (beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyen bir antioksidan) elde edilir. Ayrıca ikiyüz mg. kas kramplarını engelleyen potasyum, onüç mg. bağışıklığı güçlendiren magnezyum ve üç gram lif ne yazıkki kaybediliyor. Marketten alındığı anda az yağlı peynir ve sosa yatırılırsa pişirildiğinde kaabuk rahatsızlık vermeyecek ve kabuklu olup olmadığı anlaşılmayacaktır.

 

KİVİ
Bu meyvenin ince, tüylü kabuğunda bulunan kimyasal bileşenler bakteri ve kolibakteri ile savaşma özelliğine sahiptir. Tırtıl yiyormuş hissi verebilir, bu yüzden içeceğinizin içine toz haline getirip karıştırılabilir veya kağıt kadar ince dilimleyip salatana katılabilir.

 

PORTAKAL
Kabuğun üst tabakasında bulunan limonene UV ısınlarının ölümcül düşmanıdır. Yapılan bir çalışmada haftada bir çay kasığı kadar portakal kabuğu yemenin deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığının görüldüğü ifade ediliyor. Dış kabuğu ısırarak yemek yerine, somonun üzerine çeşni olarak serpilebilir ya da salataya sos ile birlikte karıştırılabilir.

 

NAR
Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsakların parazitlerden temizlenmesine nar kabuğu yardımcı olmaktadır.

 

KIZILCIK kabuğunun faydaları:

İshal kesici ve ateş düşürücü özelliği bulunan kızılcık kabuğu, idrar yolu enfeksiyonu geçiren bayanların yaşadıklarına bu soruna da yardımcı olmaktadır. İdrardaki asit miktarını arttırıyor ve böbrek taşlarının tedavisinde de kullanılıyor. Ayrıca idrardaki ağır kokuları da gidermektedir.

 

DOMATES
Domatesin kabuğunu kırmızı rengi veren Lypocene adlı madde sayesinde kısa bir sürede kolesterol düşüyor.
Ayva kabuğunun faydaları: Ayva kabuğu iştah açıyor, idrar yolu iltihaplanmalarının önüne geçiyor, böbrek ve sidik torbası iltihaplanmalarını iyileştiriyor.

 

Peki kabuğuyla yenilmeyen meyveler nasıl değerlendirilebilir?

Bildiğiniz üzere nar, limon, portakal, kivi gibi meyveleri kabuklarıyla tüketmek pek de mümkün değil. Bunun yerine örneğin portakal ve limon, soyduktan sonra etki olan kısmında kalan beyazları çıkarmadan ince bir tabaka halinde soyularak yenilebiliyor. Bunun yanında bu kabuklar iyice yıkandıktan sonra reçel olarak da yenebiliyor. Nar kabuğu taze ve kurutulmuş olarak kaynatılıp içilebiliyor.