gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Meyvelerin Şifalı Formülleri

 

Sağlıklı bir yaşam için son derece önemli olan meyveler, güzelliğimizi korumada da etkin rol oynuyor. Her biri güçlü birer vitamin deposu olan meyvelerle cildinizi hem güçlendirebilir hem de yenileyebilirsiniz.

Meyveler, sağlıklı bir yaşamın yanı sıra güzel bir vücut için de son derece faydalıdır. Meyvelerin içerisinde; kurudan yağlısına kadar her türlü ten için bir güzellik formülü bulabilirsiniz. Eğer meyvelerle kendinize maske ve losyon yapmak istiyorsanız, özlerini mutlaka oksitlenmeyen bir kaşıkla çıkarmanız gerekiyor. www.kadinlaricin.net sitesi, güzelliğinize katkısı olan meyveleri derledi... 

ARMUT

Vitamin yönünden zengin değildir. Soyulursa özelliklerinin dörtte üçünü kaybeder. Ama cildi beslemek ve serinletmek için kullanılabilir. Başlıca bileşenleri; şeker ve sudur.

LİMON

Cilt için çok yararlıdır. Limonun cildi canlandırmak, beyazlaştırmak, gözenekleri temizlemek, çilleri ve güneş lekelerini azaltmak gibi birçok yararı vardır. Koyu tenlere ve yağlı ciltlere özellikle iyi gelir.
 

KOYU TENLERE İYİ GELİR


PORTAKAL

Limona benzeyen özellikleri vardır. Daha az asitli ve uyarıcı olduğundan etkisi limondan daha yumuşaktır. Portakal, yağ oranı normal ciltlere ve koyu tenlere tavsiye edilir.

GREYFURT

Turunçgiller familyasından olmasına rağmen portakal kadar etkili değildir. Hafif bir uyarıcı özelliği taşır. Yağlı bir cildiniz varsa ve onu canlandırmak istiyorsanız, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

NAR

Nar çekirdeğinin, antioksidan ve kolajen yapımını uyarıcı etkileri vardır. Cilt sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ve tazeleyici özelliği ile kozmetik dünyasında sık sık kullanılır. Nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri çok revaçta...

ELMA

Her yönden çok zengin bir meyvedir. Başlıca bileşenleri; pektin, çeşitli vitaminler, madeni tuzlar ve sodyumdur. Elmanın her çeşit cilde yararı vardır. Cildi yumuşatır, nemlendirir ve üst deriyi güçlendirir.
 

YUMUŞATIR, NEMLENDİRİR


ÇİLEK

Son derece etkili olmasına rağmen her cins ciltte kullanılamaz. En iyi sonuçlar veren cinsi dağ çileğidir. Çileğin başlıca bileşenleri; su, kalsiyum, demir ve yumuşak asitlerdir. Cildi uyarır, yumuşatır ve nemlendirir. Yağlı ve buruşuk veya normal ciltlere tavsiye edilir.

MUZ

Etkin bir meyvedir. Tropikal bölgelerin yerlileri tarafından yüz bakımında çok sık kullanılır. Başlıca bileşenleri; nişasta, yüksek değerli proteinler, pektin, madeni tuzlar ve vitaminlerdir. Sakinleştirici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kuru ciltlere çok iyi gelir.

ÜZÜM

Üzüm suyu, bitkisel bir süt olarak nitelendirebilecek kadar şekerli ve vitaminlidir. Başlıca bileşenleri; şeker, vitaminler, madeni tuzlar, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyumdur. Üzümün dinlendirici, besleyici, temizleyici ve nemlendirici özellikleri vardır. Üzüm suyu, canlılığını yitirmiş her çeşit cilde uygulanabilir. 

Kaynak: yerelgundem.com