gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Organik tarım

 

Son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz organik tarım ve organik besinler hakkında bilmeniz gereken birtakım gerçekler bulunuyor

 

Organik ürünler; doğa ve insan sağlığını korumayı amaçlayan, doğadan aldığını doğaya iade edip tarımın sürekliliğini sağlamayı amaçlar. Üretim aşamasında suni gübre, sentetik ilaçlar, antibiyotikler, hormonlar, kimyasal boyalar ve diğer katkı maddeleri kullanılmayan ve genetik modifikasyona uğramamış ürünlere verilen genel isimdir.

 

Organik tarımla ilgili gerçekler

 

Kalite ve görünüm:

Organik ve geleneksel gıdalar aynı kalite ve güvenlik standartlarına sahiptir. Aradaki fark; gıdanın nasıl yetiştirildiği, işlendiği ve toplandığındadır.

 

İşte bu sebeple;

 

Organik gıdalar daha çabuk bozulmaktadır. Katkı maddeleri kullanılmadığından görünümleri çok düzgün, büyük, renkleri albenili olmayabilir.

 

ÇEVRE

 

Organik tarımın en belirgin artısı; doğaya saygılı olması, doğadan aldığı doğaya geri sunmasıdır. Bu bakış açısında çevreciler tarafından organik ürünler tercih edilmektedir.

 

FİYAT

 

Çok uğraşa rağmen düşük verim alındığı için bu, fiyat artışlarına neden olmaktadır.

 

TAT

 

Organik olmasından çok bir besinin tazeliği tadını belirleyen en önemli faktördür. Çoğu kişi organik gıdalarla, olmayanlar arasında tat farkı olmadığını dile getirmektedir.

 

Uygun olmayan koşul ve durumlarda yetişen gıdaların sağlığa olumsuz etkileri olduğunu unutmayın!

 

Uygunsuz gıda yetiştirmek, işlemek ve üretmek, besinlere ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan mikroorganizmalar, inorganik elementler, pestisit, insektisit gibi kimyasal ögeler, işlenmiş besinlerdeki zararlı katkı ögeleri, uygunsuz paketleme malzemeleri, radyoaktif kalıntılar, hormonlar, fabrikalardan atılan toksik kimyasallar sağlığı tehdit eden, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilen etkenlerdir.

 

Organik olması şart olmayanlar

 

MEYVELER
1) Ananas 
2) Muz 
3) Mango 
4) Kavun 
5) Kırmızı erik
6) Kivi 
7) Ahududu 
8) Papaya 
9) Greyfurt 

SEBZELER
1) Avakado
2) Karnıbahar 
3) Brüksel lahanası 
4) Kuşkonmaz 
5) Turp 
6) Brokoli 
7) Soğan 
8) Bamya 
9) Lahana 
10) Patlıcan

 

Dikkat

 

Tüm sebze ve meyvelerinizi akar su altında ovarak hatta sert sebze meyveleri de fırçalayarak yıkamalısınız. İlaç kalıntıları içinizi rahatsız ediyorsa sebze ve meyvelerinizin kabuklarını soyup, yapraklı sebzelerin dış katmanlarını ayıklayarak kullanabilirsiniz. Unutmayın bazı pestisitler yağda birikir bunun için et, tavuk ve balık ürünlerinin yağlarını da ayıklayın.