gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Paradan Tasarrufun Etmenin 7 Yolu

 

Paradan tasarruf etmek parayı akıllıca kullanmaktır. Herkes parasını akıllıca kullanabilir.Tasarruflu/tutumlu olmak  her şeyden vazgeçmek,kalitesiz mallar alıp misafir dahi kabul etmemek değildir.

 

1)Paranızı harcamadan önce kendinize şu soruyu sormasını bilin:

  Ben ne için bu parayı harcıyorum?,bu parayı harcamaya değer bir sebep var mıdır? Harcadığınız para ve kazandığınız paranın hesabını iyi tutun.Utanmayın,araştırıp inceleyin,neden telefon abonelik hakkını ya da  belediye masraflarını arttırmışlar,zamlamışlar.Ayrıca çalışın ki borçlarınızı vadesinde ödeyebilesiniz.Beklemeyin ki borçlarınız çoğalmasın.

 

2)Alışverişe çıkmadan önce “alınacaklar listesi” hazırlayın ve bunu prensip haline getirin.

Alışverişte kredi kartı yerine nakit para kullanın.Ödemeler karşılığında aldığınız makbuz ve alışveriş fişlerini atmayın.Böylece tüketici hukukundan kaynaklanan başvurularınızda bu belgeleri kullanabilirsiniz.

 

3)Büyük marketlerden alışveriş yapmaya çalışın 

çünkü buralarda satılan mallar tanınan mallardır,reklamı için ekstra para harcanmaması gibi sebeplerden maliyet yönünden genellikle uygundur ve kalitelidir.

 

4)Psikologların göre; 

insanlar açken alışveriş yaparsa  gereksiz harcamalara meyletmektedir,bundan ötürü alışverişe çıkmadan önce evde yemek yiyin,açken alışverişe çıkmayın.

 

5)Kandırılmayın,alışveriş sırasında hep kendi fikirlerinizi dikkate alın,

neyi almak istediğinize kesinlikle kendiniz karar verin.

 

6)İşyerinde yemeğe verdiğiniz paraları hesap edin ve göreceksiniz ki çok yüksek miktarları bulmaktadır,işyerinde yenilen yemek;hem cebinize hem de sağlığınıza zarardır.Mümkünse yemeğinizi evden getirin böylece hem paradan tasarruf edersiniz hem de sağlığınızı korursunuz.

 

7)Uzmanlara göre 

elektrikli ısıtıcılar çok elektrik harcamaktadır bunları mümkün olduğunca kullanmamak ve ya dikkatli kullanmak tasarruf için önemlidir.Elektrikli süpürgenizin toz torbasını sık sık temizleyin,çamaşır makinesini haznesini çamaşırla tamamen doldurarak kullanın,böylece hem sudan hem elektrikten ve hem de zamandan kazanırsınız,

En önemlisi de tasarruf ettiğiniz paraları tatilde  ve seyahatte kullanabilirsiniz.