gallery/logo_ecomania

Şifalı Formüller

 

gallery/rotated_logo_ecomania

Sağlık ve Hastalık

 

DÖRT HILT (Kan,Safra,Balgan,Sevda)

 

Vücudun sağlık ve hastalığı bu dört unsura bağlıdır.Bunlar vücutta normal halde bulunurlarsa vücut sağlıklı olur.Biri diğerinden fazla olursa bünyenin sağlığı bozulur.Vücutta hastalık belirtileri meydana gelir. 

 

1.KAN

Sıcak ve rutubetlidir.Kan tabii havadan meydana gelir.Vücuttaki yeri karaciğerdir.Kuru ve soğuk olan bütün gıdalar kanın ilacıdır.
Vücuda kan galip olursa şiddetli baş ağrısı , şişlikler , duyu organlarında tembellik , vücutta ve başta ağırlık ve bayılmalar meydana gelir.

 

ÇARESİ : Kan ve kandan meydana gelen hastalıklara karşı ekşi nar , eki, meyve suları ve sirkeli gıdalar yenilmelidir.

 

2.SAFRA

Tabiatı sıcak ve kurudur.Tabii kan unsurundan meydana gelir.Vücuttaki yeri safra kesesidir.Bedeni safra istila ederse baş ağrısı , migren ,uykusuzluk , nabız yükselmesi ,
gözler ve vücudun sarıya boyanması , dil ve burunda kurulukların meydana gelmesi , ağızda acılık , soğuk havadan hoşlanma , başta çıban ve sivilcelerin oluşması , daimi bir sıkıntı , uykuda güneş , savaş ve gök gürültüsü gibi hallerin görülmesi , vücudu safranın istila ettiğinin belirtileridir.

 

ÇARESİ : Safranın ve safradan meydana gelen hastalıkların ilacı soğuk ve rutubetli olan gıdalarla birlikte şeker , keçi yağı , arpa suyu-ekmeği , hıyar , karpuz , demirhindi şerbetidir.Bu maddelerden bir veya birkaçı alınırsa safra normale döner.

 

3.BALGAM

Soğuk ve rutubetlidir.Su unsurundan meydana gelir.Vücuttaki yeri akciğerlerdir.Vücudu balgam istila ederse sedef , sekte , soğuktan olan baş ağrısı , kaşıntı , ağız ve ter kokusu , yapışkan tükürük çokluğu , vücut soğukluğu , yemeğe isteksizlik , sıcağı sevme , mide zafiyeti , hazımsızlık , ağızdan ekşi ekşi gaz çıkarma , unutkanlık ,
tembellik , çok uyuma , idrarın beyaz oluşu , uykuda su görme ve yıkanma gibihallerin görülmesi balgamdan meydana gelen hastalıkların birer belirtileridir.

 

ÇARESİ : Bal, zencefil , günlük , mesteki, karaciğer,deve sütü,susam,mısır ve tabiatı sıcak ve kuru olan bütün gıdalar balgamın ve balgamdan meydana gelen hastalıkların ilacıdır.

 

4.SEVDA

Soğuk ve kurudur.Toprak unsurundan meydana gelir.Vücuttaki yeri dalaktır.Sevda kanın yanmasından , mercimek , mısır , sığır eti , patlıcan , tuzlu , ekşili , fasulye ve sevdevi gıdaların çok yenmesinden meydana gelir.

Belirtileri : Vücutta durgunluk , uyku azlığı , şiddetli susuzluk , gözlerde kuruluk , çok su içme , kanın koyu ve siyah oluşu , düşünce bozukluğu , vesvese , idrarın kırmızıya boyanması , kuru öksürük , dalak sancısı , sıkıntı , keder vs…

 

ÇARESİ : Sevda ve sevdadan oluşan hastalıklar için birer bardak süzme bal şerbetine 3′er gr. çekilmiş zencefil , karabiber ve mesteki ilave edilerek içilmelidir.
Şekerli inek sütü , tereyağı , şeker , pırasa , koyun sütü gibi tabiatı sıcak ve rutubetli gıdalar alınması ile sevda normale döner.

Vücudun sıhhatli ve hastalıklı bulunması bu dört unsura bağlıdır.Eğer bu dört unsur normal halde bulunurlarsa vücut sıhhatli olur.Normal halde biri diğerine galip olursa vücut hastalanır.

 

TAVSİYELER
Şafi-i Hakim , Kitabı Muciz-ül Beyanı’nda “Ey Ademoğlu yiyiniz , içiniz , israf etmeyiniz.Allah , israf edenleri sevmez” buyuruyor.

 

İbn-i Sina , yalnız tıp noktasında , “Yiyiniz , içiniz , israf etmeyiniz.” ayetini şöyle tefsir etmiştir :

 

Tıp ilmini iki satırla topluyoruz : “Yediğin vakit az ye.Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme.Şifa , hazımdadır.Yani kolayca hazmedeceğin miktarı ye.Nefse ve mideye en ağır ve en yorucu hal , yemeği yemek üstüne yemektir.”